Jednym z naszych najważniejszych zmysłów jest zapach. Niestety w mieszkaniach bardzo często zmagamy się z problemem nieprzyjemnego zapachu. Może być on spowodowany wieloma czynnikami, do których zaliczamy m.in. zwierzęta, gotowanie, czy chociażby dym papierosowy. To sprawia, że relaks w domu jest niemożliwy, a przebywanie w nim mocno uciążliwe. Na szczęście możemy się go pozbyć. Istnieje na to co najmniej kilka sposobów. Poznaj je!

Jakie są przyczyny przykrego zapachu w domu?

Najczęstszą przyczyną nieprzyjemnego zapachu jest niewystarczająca dbałość o mieszkanie. Zaledwie w ciągu jednego dnia tworzy się niezły bałagan w domu, który ciężko regularnie sprzątać. Zazwyczaj okazuje się, że za przykry zapach odpowiedzialne są dywany i wykładziny. W takiej sytuacji wystarczy je solidnie wyczyścić. Nierzadko nieprzyjemne zapachy są spowodowane także przez rozlane napoje np. za kanapą.

Właściciele kotów często walczą również z zapachem kociego moczu w mieszkaniu. Co więcej, zapach stęchlizny w mieszkaniu może być spowodowany przez wilgoć. Brzydki zapach w mieszkaniu zazwyczaj pojawia się także z powodu gotowania. Wiele kuchni nie jest wyposażonych w dobrą wentylację, czy nawet okap, zatem przykry zapach roznosi się po wszystkich pomieszczeniach. Problemem bywa też dym papierosowy, którego zapach możemy czuć przez długi czas po wypaleniu papierosa. Czynnikiem, który powoduje nieprzyjemne zapachy, jest też brak wymiany powietrza.

Systematyczne wietrzenie mieszkania to podstawa!

Jeśli zmagasz się z problemem brzydkiego zapachu w swoim mieszkaniu, to przede wszystkim powinieneś zacząć je regularnie wietrzyć. Gdy przebywasz w mieszkaniu, to powstają ogromne ilości pary wodnej (podczas oddychania, gotowania, suszenia prania i innych czynności). Jeśli nie jest ona na bieżąco usuwana, to pochłaniają ją m.in. ściany i różne tekstylia. Później może rozwinąć się w pleśń, która negatywnie wpływa na zdrowie. Dlatego właśnie wietrzenie pomieszczeń jest tak ważne! Pozwala usunąć nadmierną wilgoć oraz odświeża mieszkanie.

Jak często należy wietrzyć dom? Każdego dnia. Wystarczy zaledwie 10 minut, aby usunąć z mieszkania wszystkie nieprzyjemne zapachy i wilgoć. Niektórzy jednak są zdania, że najlepiej nawet kilka razy dziennie otwierać okna. Jest to konieczne również wtedy, gdy zauważamy parę na szybie – np. podczas przygotowywania obiad.

Jaki jest najskuteczniejszy sposób na usunięcie nieprzyjemnych zapachów z domu?

Wiele osób używa także popularnych odświeżaczy powietrza w celu eliminacji nieprzyjemnych zapachów w domu. Jednak działają one jedynie przez moment, a poza tym mogą być szkodliwe. Dlatego najlepiej wybierać sprawdzone i bezpieczne rozwiązania. Jednym z nich jest ozonowanie, które usuwa zapachy pochodzenia organicznego, jak i nieorganicznego. Jego zaletą jest fakt, że nie maskuje brzydkich zapachów, a je usuwa. Pozbywa się wszystkich chorobotwórczych mikroorganizmów, do których zaliczamy m.in. roztocza, bakterie i pleśnie. Co więcej, ozon jest nawet 50 razy skuteczniejszy niż chlor, czyli jeden z najpowszechniejszych środków dezynfekujących. Do pozostałych zalet ozonowania zaliczamy:

  • bezpieczeństwo – ozon bardzo szybko ulega rozkładowi, więc wystarczy krótkie przewietrzenie pomieszczeń i na nowo można z nich korzystać,
  • oszczędność – koszt ozonowanie jest stosunkowo niski, uwzględniając jego zalety,
  • skuteczność – ozon dociera nawet w te trudno dostępne miejsca.

Ozonowanie to najskuteczniejsza metoda dezynfekcji, lecz pamiętajmy, że ozon jest trującym gazem, dlatego przeprowadzenie tego typu działań najlepiej powierzyć doświadczonym specjalistom.