Jednym z najpopularniejszych sposobów przeprowadzania dezynfekcji bez użycia chemii jest ozonowanie. W tym przypadku czynnikiem biobójczym jest ozon, czyli gaz znany ze swoich właściwości utleniających. Jest on bezwonny, dobrze rozpuszczalny w wodzie, a ponadto wyróżnia się znacznie szybszym i bardziej skutecznym działaniem w porównaniu do chloru. Z tego względu jest chętnie wykorzystywany do dezynfekcji we wszystkich pomieszczeniach, gdzie niezwykle ważne jest utrzymanie czystości mikrobiologicznej oraz maksymalnej sterylności. Czy to jednak oznacza, że ozon jest bezpieczny?

Na czym polega ozonowanie?

Wykorzystując tę metodę, mamy możliwość pozbycia się nie tylko bakterii i wirusów, które namnożyły się w danym obiekcie, ale również nieprzyjemnych zapachów. Ozonowanie pomieszczeń w takim mieście jak Warszawa cieszy się ogromną popularnością w miejscach, gdzie nagromadziła się pleśń i wilgoć oraz dym papierosowy lub zapachy odzwierzęce. Co zatem idzie, można przeprowadzić je zarówno w domach, mieszkaniach, obiektach publicznych, hotelach, szpitalach oraz przedszkolach. Dezynfekcja może dotyczyć także klimatyzacji oraz elementów wyposażenia wnętrz. Należy dodać, że ozon nie maskuje nieprzyjemnych zapachów, a trwale je usuwa.

Czy ta metoda dezynfekcji jest bezpieczna dla człowieka i przedmiotów?

Ozonowanie pomieszczeń przeprowadza się obecnie w większości dużych miast, m.in. takich jak Warszawa, co ma związek z pandemią koronawirusa COVID-19. Warto zaznaczyć na początku, że ozon został oficjalnie uznany przez Ministerstwo Zdrowia za środek w pełni bezpieczny i naturalny, o ekologicznym charakterze. Niemniej jednak, konieczne jest dostosowanie się do kilku podstawowych zasad.

  • Przed rozpoczęciem całego procesu, z pokoju należy usunąć wszystkie przedmioty wykonane z gumy, gdyż ozon może wpłynąć na ich uszkodzenie.
  • Wnętrze powinno zostać odpowiednio uszczelnione, tak aby gaz nie przedostał się na zewnątrz. Dla pewności, osoby przebywające w sąsiadujących pokojach, powinny opuścić to miejsce.
  • Podczas ozonowania, w pomieszczeniu nie mogą znajdować się domownicy, i pracownicy, zwierzęta oraz rośliny.
  • Po zakończeniu zabiegu, wnętrze musi zostać przewietrzone przez minimum 15 minut. Zaleca się jego ponowne użytkowanie po upływie około 4 godzin.

Warto zaznaczyć, że ozonowanie nie wpływa negatywnie na środowisko. Aby cały proces został przeprowadzony w sposób bezpieczny, konieczne jest skorzystanie z usług doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów, którzy są wyposażeni w mierniki stężenia ozonu oraz odzież ochronną. Kluczowy jest także profesjonalny generator ozonu, pozwalający na osiągnięcie odpowiednio wysokiego stężenia gazu – około 1 g ozonu na 10 m3. Co więcej, zanim pomieszczenie zostanie oddane do użytku, po upływie 4 godzin, pomiar stężenia powinien zostać wykonany ponownie.

Dodatkowe zalety ozonowania

Przeprowadzanie dezynfekcji za pomocą środków chemicznych w wielu przypadkach nie ma kompleksowego charakteru, gdyż preparaty nie są w stanie dotrzeć we wszystkie miejsca. Tymczasem ozonowanie pomieszczeń w takich miastach jak Warszawa przeprowadza się przede wszystkim w biurowcach, właśnie z uwagi na możliwość przeniknięcia do każdej powierzchni. Nawet trudno dostępne obszary zostają zdezynfekowane.

Po wykonaniu ozonowania, w pomieszczeniu panuje świeży zapach, porównywalny do tego, który pojawia się tuż po burzy. Jednocześnie powietrze jest wolne od wszelkich zanieczyszczeń i drobnoustrojów, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia.