Kret może mocno namieszać na naszej działce. Drążenie tuneli, dziury w ziemi, a co za tym idzie – podkopywanie roślin, które przez to usychają i umierają. Nikt nie chce mieć kreta na swojej działce i ogrodzie, dlatego w momencie, kiedy widzimy kretowiska, powinniśmy od razu przystąpić do ich wypędzenia. Jak to zrobić bezpiecznie zarówno dla ogrodu, jak i dla kreta? O tym poniżej.

Nie zabijaj kreta!

Ogromnie ważne jest, aby pozbyć się kreta nie uśmiercając go. Dlaczego? Ponieważ są objęte częściową ochroną, która właśnie zakazuje zabijanie tych ssaków. Kret nie wywołuje szkód umyślnie, co więcej – potrafi być dość pożyteczny. Jego pożywienie stanowią liczne szkodniki ogrodowe, jak pędraki, drutowce czy turkucia podjadka. Ponadto korytarze, które zostawia po sobie napowietrzają ziemię. Niestety wciąż mogą przy okazji zniszczyć posadzone rośliny, jak i oszpecić wypielęgnowany trawnik. Dlatego lepiej jest mimo wszystko go przepędzić lub schwytać, by potem przenieść w dzikie tereny.

Odstraszanie zapachem

Krety to zwierzęta, które mają bardzo rozwinięty zmysł węchu i słuchu. Dlatego warto zacząć od metod, które wpływają na właśnie te zmysły. W przypadku węchu, można posadzić rośliny o specyficznym, silnym zapachu. Należą do nich czarny bez, lawenda lub aksamitka. Gdy poczuje ich zapach może się mocno zniechęcić i samowolnie opuścić nasz ogród. Wykorzystywane są także czosnek, spleśniałe skórki cytryny czy gałązki żywotników, które po włożeniu do kretowiska mogą skuteczne przepędzić nieproszonego gościa.

Istnieją jeszcze specjalne preparaty w formie granulek, które pod wpływem reakcji chemicznej w ziemi uwalniają acetelyn – silny związek, który podrażnia drogi oddechowe. Trzeba jednak pamiętać, aby nie miały do niego dostępu zwierzęta domowe.

Odstraszanie hałasem

Wrażliwy słuch kreta jest również często wykorzystywany w pozbyciu się go z ogrodów i działek. Używa się do tego odstraszacza ultradźwiękowego, dostępnego w sklepach ogrodniczych. Gdy ssak zbliża się do urządzenia, uwalnia on sygnał o częstotliwości ok. 400 Hz. Gdy zwierzę go usłyszy natychmiast podejmuje się ucieczki, wyczuwając zagrożenie. Ultradźwięki są bezpieczne dla ludzi i zwierząt domowych. Jeśli nie chcemy kupować specjalnego urządzenia, możemy spróbować metodę z puszką piwa i długim prętem. Wiatr poruszy puszką, która odbija się po pręcie, wywołując dźwięki i wibracje w ziemi.

Siatka na krety

Zamontowanie siatki na krety jest jedną z najskuteczniejszych metod. Są tak skonstruowane, aby były odporne na korozję i nie szkodziły wegetacji roślin. Montuje się ją ok. 10 cm pod równym trawnikiem (jeśli teren jest pochyły, należy użyć dodatkowo kołków bądź kotwicy). Robi się to jeszcze przed zasianiem trawy. Istnieje jeszcze siatka poprzeczna, którą montuje się wokół ogrodu. Dzięki temu kret nie jest w stanie się nawet do niego dostać.

Pułapki

Pułapki są dość kontrowersyjne, gdyż mogą być śmiertelnym zagrożeniem. Popularną pułapką jest pułapka rurowa, która zamyka się z obu stron po wejściu do niej kreta. Nie mając przepływu powietrza ssak może szybko stracić życie, dlatego istotne jest, aby co kilka godzin sprawdzić, czy się w niej znajduje. Złapanego kreta należy wypuścić na wolność. Ważne, aby to zrobić daleko od naszej działki, aby intruz do niej nie wrócił.