Szczury to niemile widziani goście, którzy pojawiają się przede wszystkim w naszych piwnicach. Zdecydowanie nie jest to przyjemny widok, wyrządzają one szkody, a co ważniejsze – są poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Nic zatem dziwnego, że gdy orientujemy się, że mamy szczury w piwnicy, to od razu chcemy je usunąć. Jakie istnieją na to metody? Jak rozpoznać obecność szczura bądź szczurów? Dowiedz się!

Jak rozpoznać obecność gryzoni w piwnicy?

Trzeba przede wszystkim podkreślić, że występują spore różnice między szczurem a myszą. Szczur jest przede wszystkim większy – ma nawet 30 cm długość, bez ogona. Zaś jego ogon jest także dużo dłuższy i grubszy w porównaniu do myszy. Jak jednak możemy rozpoznać obecność szczura w piwnicy?

Naturalnym procesem dla szczurów jest gryzienie, więc ich obecność możemy rozpoznać przede wszystkim po przegryzionych rzeczach takich jak np. przewody. Uszkadzają one także instalację termiczną, elewację domu, czy chociażby drewniane elementy. Zaniepokoić powinny nas także porozrzucane resztki jedzenia, a do tego odchody szczurów.

W takiej sytuacji możemy podejrzewać, że w naszej piwnicy zadomowiły się szczury. Gdy jest ich więcej niż jeden, to możemy nawet się na nie natknąć, a wtedy zyskujemy stuprocentową pewność.

Szczury w piwnicy – czy są niebezpieczne?

Nie od dziś wiadomo, że dziko żyjące szczury są bardzo niebezpieczne, ponieważ są siedliskiem wielu chorób. Dawniej to właśnie one były odpowiedzialne za epidemię! I choć obecnie jest dużo lepiej, ponieważ radzimy sobie z tego typu wirusami, to nadal są one poważnym zagrożeniem. Mówi się, że są nosicielami nawet 45 odczynów chorobotwórczych – pasożytniczych i zakaźnych. Mogą wywoływać zatrucia pokarmowe, salmonellę, toksoplazmozę i wiele innych!

Zdążyliśmy już wspomnieć, że szczury przegryzają także kable, a to natomiast może wywoływać spięcia i pożary, co jest niebezpieczne dla ludzi. Są to zwierzęta, które również bywają agresywne – szczególnie wtedy, gdy odczuwają zagrożenie. Mogą poważnie ranić oraz gryźć i w ten sposób rozprzestrzeniać m.in. wściekliznę.

Metody na pozbycie się szczurów z piwnicy

Zdecydowanie jednym z najpopularniejszych sposobów na zwalczanie szczurów są pułapki. Te tradycyjne jednak są coraz rzadziej wybierane, ponieważ wiążą się z zadawaniem dużego cierpienia zwierzętom. Dużo lepsze są pułapki żywołowne, inaczej nazywane żywołapkami. W ich wnętrzu umieszcza się wabik dla szczura, natomiast gdy szkodnik poruszy przynętę, to od razu uruchamia się mechanizm spustowy, co przekłada się na to, że gryzoń nie ma drogi ucieczki. Choć tego rodzaju pułapki bywają droższe, to jednak często można użytkować je nawet kilkukrotnie.

Niemniej popularnym sposobem na zwalczanie szczurów są oczywiście trutki. W specjalistycznych sklepach znajdziemy ogromny wybór takich środków. Mają one mocno specyficzny zapach, który szybko i skutecznie przyciąga niemile widzianych gości. Ich stosowanie jest banalnie proste, ponieważ wystarczy, że trującą substancję pozostawimy w miejscu, w którym bytują szkodniki.

Bardzo często jednak okazuje się, że samodzielna walka ze szczurem jest bardzo trudna. Niektórzy nie mają także czasu na sprawne załatwienie problemu. Wtedy zalecamy skorzystanie z usług profesjonalnych firm takich jak nasza, która zajmie się deratyzacją! Skutecznie i bezpiecznie usuwamy szczury – z piwnic, lokali mieszkalnych, biur i wielu innych miejsc. Zachęcamy do kontaktu – razem pokonamy nieproszonych gości!