Nieprzyjemne zapachy, które nas otaczają, często powodują dyskomfortu w codziennym życiu. Często jest to dym papierosowy, śmieci, zapachy zwierząt domowych itp. Ze wszystkich dostępnych środków dezynfekujących najskuteczniejszym jest ozon wykorzystywany właśnie do zabijania zarazków i bakterii. W czym tkwi jego fenomen? W bardzo wysokiej sile utleniającej, która sprawia, że ozon odkaża mocniej niż powszechnie dostępne detergenty chemiczne. Poza tym jest w 100% naturalny i nie ma szkodliwego działania na środowisko.

Ozonowanie eliminuje nieprzyjemne zapachy

Najważniejszą funkcją ozonu jest to, że oczyszcza on powietrze, usuwając jednocześnie nieprzyjemne zapachy dymu, zepsutego jedzenia, wilgoci, pleśni, farby itp. Cząsteczki ozonu neutralizują cząsteczki powodujące brzydki zapach, pozostawiając na ich miejscu przyjemne uczucie czystości oraz pozbawionego nieprzyjemnego zapachu powietrza.

Ozonowanie – najważniejsze zalety

Ozonowanie, czyli poddawanie czegoś działaniu ozonu w celu dezynfekcji, ma wiele zalet, a mianowicie:

  1. Ozon niszczy przyczynę każdego zapachu, niszcząc komórki bakteryjne.
  2. Ozon, jako silny środek dezynfekujący, niszczy także wirusy i grzyby.
  3. Ozon nie tylko eliminuje nieprzyjemne zapachy, ale także służy do oczyszczania wody i żywności. Dzięki temu można mieć pewność, że ozon jest całkowicie bezpieczny dla środowiska.
  4. Działa szybko i skutecznie – wszelkie wirusy, bakterie i zapachy są niszczone w ciągu zaledwie kilku minut.
  5. Ozonowanie wykorzystuje się także do oczyszczania odzieży, tekstyliów, a także produktów, których używa się na co dzień w domu, na wakacjach, a także w pracy.

Jak widać, działanie ozonu jest wielowymiarowe. Ozonowanie można wykorzystywać na wielu płaszczyznach, dlatego jest to najchętniej wybierana forma oczyszczania powietrza.

Funkcje technologiczne

Ozonowanie usuwa nieprzyjemne zapachy, ale nie usuwa zabrudzeń i plam. W związku z tym, jeśli przedmiot jest brudny, przed wykonaniem ozonowania należy go wyczyścić. Nie bez znaczenia są wymiary rzeczy przyjętych do ozonowania. Są one ograniczone przez wzgląd na maszynę ozonującą. Zwykle rozmiary produktów do ozonowania nie przekraczają 150 cm. Co więc zrobić,kiedy ozon nie dotrze do wyznaczonych partii przedmiotu? Niestety cechy konstrukcyjne przedmiotu są tym momencie przeszkodą, dlatego nieprzyjemny zapach nie zostanie do końca wyeliminowany. Mówiąc o funkcjach technologicznych, nie sposób nie poruszyć kwestii, czy są materiały, które są odporne na działania ozonu? Są takie materiały, a zalicza się do nich: stal, żelazo, gumę, plastik, miedź i kauczuk. Wiedząc o tym, przed ozonowaniem warto usunąć te elementy z przedmiotu, który ma zostać poddany ozonowaniu.

Używanie oczyszczacza powietrza

Alternatywą do ozonowania jest użycie oczyszczacza powietrza. Jeśli nieprzyjemny zapach dymu w domu jest szczególnie uciążliwy, warto wypróbować oczyszczacz powietrza, który jest w stanie wyeliminować grzyby i bakterie, a także inne substancje wytwarzające nieprzyjemny zapach.

Tego typu urządzenia mają wysokowydajne systemy filtrujące, często oparte na węglu aktywnym, który pochłania cząsteczki dymu. Dzięki temu powietrze jest czystsze, a co za tym idzie także zdrowsze. Istnieją także profesjonalne oczyszczacze, które generują niewielką ilość ozonu w powietrzu, przez co są zdolne do usuwania nieprzyjemnych zapachów, a także niszczenia szkodliwych dla zdrowia bakterii, wirusów i grzybów.