Szczury lubią zadomawiać się w naszych piwnicach, strychach, garażach czy spiżarniach. Zdarza się, że będą chciały się dostać również do naszego mieszkania. Gdy zauważyliśmy ich obecność należy natychmiast się ich pozbyć – inaczej możemy skończyć z prawdziwą inwazją i ryzykiem roznoszenia przez nich chorób. Jak skutecznie pozbyć się szczurów? Poznaj najpopularniejsze metody poniżej.

Jak rozpoznać obecność szczura?

Jeżeli widzimy nadgryzione opakowania żywności, resztki i okruszki porozrzucane po domu czy niewielkie odchody, prawdopodobnie w naszym domu znajduje się szczur. Dobrym sygnałem są także nagryzione kable i drewniane meble – jeśli nie mamy zwierzęcia, który mógłby się do tego przyczynić, winowajcą może być nieproszony gryzoń. Zdarza się też, że po prostu natkniemy się na niego osobiście – wtedy mamy absolutną pewność, że to jego sprawka.

Jakie zagrożenia niosą ze sobą szczury?

Dzikie szczury, czyli śniade i wędrowne, są przede wszystkim dużymi osobnikami – z ogonem mogą sięgać nawet do 30 cm. W dodatku szybko się rozmnażają, dlatego ignorowanie problemu może w krótkim czasie zmienić się w prawdziwą inwazję. Same nie opuszczą miejsca, gdzie mają dostęp do pokarmu – nie tylko w naszych spiżarniach, ale również w śmieciach, które trzymamy w kubłach przed domem.

Największe zagrożenie, jakie stanowią dzikie szczury, to roznoszenie wielu chorób i pasożytów. Zostawienie ich samym sobie może zwiększyć ryzyko dla wszystkich domowników, zwłaszcza dzieci. Lepiej więc jest zastawić pułapkę na jednego lub 2 szczury, aniżeli na całe stado. Wbrew pozorom to inteligentne stworzenia, które szybko się uczą i mogą świadomie unikać zastawionych pułapek.

Jak pozbyć się szczura

Najczęściej sięgamy po pułapki i trutki. Trutki mają za zadanie zabić gryzonia po ich zjedzeniu. Wyglądem i zapachem wydają się atrakcyjne, jednak w rzeczywistości składają się z trujących substancji. Mogą być niebezpieczne dla naszych zwierząt domowych, dlatego należy je umieszczać w miejscach dla nich niedostępnych. Istnieją trutki w formie płynnej, granulkach, pasty oraz kostek. Są tak skonstruowane, aby ciało się rozkładało i nie wydzielało przykrego zapachu.

W pułapkach zostawiamy przynętę w formie smakołyka. Kiedy szczur po niego sięgnie, uruchamia mechanizm, który go natychmiast zabija. Należy je umieścić w takim miejscu, aby skutecznie zwabić gryzonia, jednocześnie nie będąc widocznym dla ciekawskich dzieci i naszych pupili. Oprócz śmiercionośnych pułapek istnieją również żywochwytne, które są bardziej humanitarne. Możemy wtedy uwięzionego szczura wypuścić na wolność, np. do lasu.

Czasem wystarczy posiadanie w domu kota – jako naturalny wróg gryzoni z łatwością wykryje i schwyta nieproszonych gości.

Deratyzacja – profesjonalne odszczurzanie

Jeżeli samodzielna walka ze szczurem nie przyniosła efektów, lub po prostu nie mamy zamiaru samemu się tym problemem zająć, należy zgłosić problem firmie od deratyzacji. Posiadają doświadczenie, profesjonalny sprzęt i wiedzę na temat bezpiecznego i skutecznego usuwania szczurów. W dodatku zabezpieczają dom przed ich ponowną inwazją.