Dezynsekcja oznacza niszczenie owadów, które są niebezpieczne i szkodliwe zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt oraz w dużej mierze także dla rolnictwa. Bez wątpienia szkodniki te są dodatkowo irytujące dla ludzi, potrafią uprzykrzyć im życie. O jakich szkodnikach mowa? Chodzi przede wszystkim o pchły, wszy, komary, roztocza itp. Dezynsekcja obejmuje wszystkie środki i techniki stosowane do eliminacji tego rodzaju szkodników. Większość dezynsekowanych stawonogów to owady, ale są też inne uważane za szkodniki, takie jak np. niektóre pajęczaki.
W jakim celu stosowana jest dezynsekcja?
Powody, dla których obecność owadów wymaga dezynsekcji to przyczyny związane ze zdrowiem ludzi, a także hodowlą zwierząt gospodarskich, które jednocześnie wpływają na gospodarkę w przypadku zaatakowania upraw przez szkodniki. Do dezynsekcji używane są specjalistyczne środki i/lub substancje chemiczne, które mają na celu zabijanie owadów. Mogą działać mniej lub bardziej szybko i mogą być wskazane dla różnych faz wzrostu lub rozwoju szkodników, dlatego można je dostosować do stadium, w którym są jeszcze jajami, larwami lub już dorosłymi osobnikami.
Dezynsekcja może być przeprowadzona na różne sposoby. Użycie odpowiedniej metody i środków dezynsekujących mogą być podawane:
- przez powietrze – owady oddychają przez tchawicę lub naskórek,
- pokarmowo – owady żywią się substancjami zawierającymi insektycyd,
- w wyniku bezpośredniego kontaktu – środek dezynsekujący umieszcza się na owadzie i przenika do niego.
Które z tych środków są najskuteczniejsze? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wiele zależy od tego, z jakim typem szkodnika mamy do czynienia. Jeśli powierzy się to zadanie profesjonalistom, z pewnością będą wiedzieć, jakich konkretnie środków użyć, by dezynsekcja okazała się skuteczna.
Metody przeprowadzania dezynsekcji
Są miejsca, w których ze względu na ich szczególne właściwości konieczne jest wykonywanie bardzo skrupulatnych czynności higienicznych. Tak jest w przypadku szkół, szatni, miejsc publicznych itp. Powszechnie wiadomo, że w takich przestrzeniach należy zachować szczególną ostrożność, dlatego stosowane są najskuteczniejsze techniki i produkty, które zapobiegają namnażaniu się szkodliwych owadów. Chodzi o to, że szkodniki mogą przenosić liczne choroby na ludzi, którzy mają kontakt z nimi lub z ich otoczeniem.
Specjalistyczne firmy zajmujące się dezynsekcją stosują odpowiednie procedury chemiczne i fizyczne, w zależności od kontrolowanego gatunku. Karaluchy, mrówki, komary, osy, korniki i pchły to tylko niektóre z owadów, które mogą stanowić szkodliwe skutki dla ludzi. Stosowanie środków owadobójczych przez opryskiwanie lub spryskiwanie jest bardzo skutecznym sposobem zabijania niektórych szkodników.
Przeprowadzenie dezynsekcji wymaga odpowiedniego rozpoznania i nie chodzi jedynie o sklasyfikowanie szkodnika. Istotny jest także teren, na którym przebywa. W ten sposób można dobrać właściwą metodę dezynsekcji. W celu zwalczania szkodników niektórych gatunków, takich jak np. karaluchy, skuteczne wyniki uzyskuje się przy umieszczaniu przynęt.
Do przeprowadzania tego typu metod dezynsekcji niezbędni są fachowcy w tej dziedzinie. Dlaczego? Umieszczaniu przynęt często towarzyszą specjalistyczne narzędzia, a także dodatkowo silne chemikalia. Te wszystkie czynności wymagają szczegółowej wiedzy na ten temat. W końcu najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo, prawda?