Ozonowanie to jedna z najskuteczniejszych metod oczyszczania powietrza w pomieszczeniach zamkniętych. Wykorzystuje się ją zarówno w biurach, jak i instytucjach, domach, a także w mieszkaniach. Popularność metody wynika m.in. z jej bezpieczeństwa i efektywności. W trakcie ozonowania nie wykorzystuje się żadnych środków chemicznych, które mogłyby negatywnie wpływać na przestrzeń. Jak przebiega całośc i jakie są główne zalety wspomnianego rozwiązania?

Podstawowe informacje o ozonowaniu

Ozon (symbol chemicznych O3), nazywany także trójtlenem, to niepalny gaz, który stosunkowo dobrze rozpuszcza się w wodzie. Do wytworzenia ozonu wykorzystuje się specjalne generatory zasilane z gniazdka elektrycznego. Profesjonalne firmy oferujące usługi tego typu indywidualnie dobierają moc i liczbę generatorów do konkretnego pomieszczenia. Zatem jak w praktyce przebiega ozonowanie mieszkania?

  • W sytuacji gdy w konkretnym pomieszczeniu stężenie ozonu wzrośnie do odpowiedniej wartości, zaczyna powstawać specyficzna reakcja chemiczna. Jej wynikiem jest całkowite zniszczenie wszystkich substancji, negatywnie oddziałujących na człowieka. Dotyczy to zarówno tych pochodzenia naturalnego, jak i sztucznego.
  • Ozonowanie skutecznie usuwa zarówno pleśnie, grzyby, a także różnego rodzaju drobnoustroje, w tym alergeny, roztocza, bakterie oraz wirusy. Ponadto skutecznie eliminuje ich zarodniki.

Warto wspomnieć, że wysokie stężenie ozonu w powietrzu jest niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Z tego powodu ozonowanie mieszkania powinno być wykonywane wyłącznie przez specjalistów z doświadczeniem.

Najważniejsze zalety ozonowania

Niewątpliwą korzyścią wynikającą z ozonowania mieszkania jest usunięcie z powietrza szkodliwych substancji, które mogą powodować alergie, choroby, a także różnego rodzaju dolegliwości. Z tego powodu powinno się je regularnie przeprowadzać. W jakich sytuacjach jest ono szczególnie zalecane?

  • Kupno używanego mieszkania zazwyczaj wiąże się z remontem. Jeżeli wchodząc do pomieszczenia czujemy specyficzny zapach, wówczas warto zainwestować w ozonowanie. Należy jednak pamiętać, aby przed wykonaniem tej usługi usunąć z mieszkania wszystkie przedmioty, które nie będą nam przydatne. Są to m.in. dywany, wykładziny i meble, gdzie gromadzi się ogromna ilość bakterii.
  • Ozonowanie to niezwykle skuteczna metoda na pozbycie się przykrego zapachu papierosów z pomieszczenia. Oczywiście warto połączyć ją z praniem i czyszczeniem dywanów, wykładzin, mebli oraz firanek.
  • Świetnie sprawdzi się również w przypadku mieszkań, w których pojawia się problem nawracającej pleśni. Oczywiście w pierwszej kolejności należy zlokalizować i usunąć jej przyczynę, którą może być np. nadmiar wilgoci.
  • Ozonowanie jest wskazane, gdy w danym mieszkaniu znajdują się osoby cierpiące na alergię lub inne choroby związane z obniżeniem aktywności układu odpornościowego. Domownicy z pewnością odczują korzyści wynikające z przebywania w czystym wnętrzu.

Ozonowanie mieszkania jest zalecane w przypadku, gdy mamy do czynienia z dłuższym ulatnianiem się gazu. Po wykonaniu usługi, w powietrzu utrzymuje się zapach, który można opisać jako stan po burzy. Powietrze jest świeże i czyste. Opisywany zapach utrzymuje się w mieszkaniu przez kilka tygodni. W zależności od metrażu, a także stopnia zanieczyszczenia, proces ozonowania przeprowadza się od jednego do kilku razy. Częstotliwość jest za każdym razem ustalana indywidualnie przez doświadczonych pracowników.