Istnieje mnóstwo metod dezynfekcji, a jedną z nich jest zamgławianie. Gdybyśmy mieli ją opisać w dwóch słowach, to zrobiliśmy to tak: szybka i skuteczna. Od niedawna cieszy się sporą popularnością – zdobyła ją w czasach zagrożenia epidemiologicznego i rozprzestrzeniania się koronawirusa. Najczęściej wykorzystuje się ją na oddziałach szpitalnych, jak i w gabinetach medycznych, ale nie tylko! Na czym polega? Dowiedz się!

Zamgławianie – czym jest i na czym polega?

Zamgławianie to rodzaj odkażania. Metoda, która doskonale się sprawdza w większości zamkniętych przestrzeni, w których niezbędna jest dezynfekcja. Polega ona na zastosowaniu środka dezynfekującego z silnym strumieniem powietrza. Błyskawicznie rozprzestrzenia się po pomieszczeniu i dociera dosłownie we wszystkie zakamarki.

W tej metodzie wykorzystuje się zamgławiacz. Jest to nic innego jak specjalistyczny generator mgły, który wytwarza cząsteczki o wielkości, które zapewniają najwyższą skuteczność zabiegów. Mieszanka stworzona z wody i środka biobójczego dociera w każdą szczelinę. Dezynfekuje dosłownie wszystko – sprzęty, powierzchnie, powietrze i inne. Środek jest wypuszczany pod bardzo dużym ciśnieniem, na dość sporą odległość, zatem znakomicie się rozchodzi. Ta metoda dezynfekcji zajmuje znacznie mniej czasu, a poza tym wymaga zastosowania mniejszej ilości preparatów do dezynfekcji.

Kiedy warto zdecydować się na zamgławianie?

Nie mamy żadnych wątpliwości co do tego, że zamgławianie to skuteczna metoda usuwania drobnoustrojów. Z tego powodu ma ogromne zastosowanie. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów, kiedy warto zdecydować się na odkażanie mgłą:

  • zalanie mieszkania – zamgławianie przeprowadza się w celu zneutralizowania zarodników pleśni i grzybów,
  • choroba wirusowa – ktoś z domowników przeszedł chorobę wirusową? Konieczna jest zatem dezynfekcja – zamgławianie sprawi, że wszystkie chorobotwórcze zarazki zostaną usunięte,
  • usuwanie przykrych zapachów – znacznie lepiej sprawdza się zamgławianie niż ozonowanie,
  • usuwanie szkodników domowych – zamgławianie świetnie radzi sobie z likwidacją pluskiew, pcheł, karaluchów i innych,
  • likwidacja szkodników w gospodarstwach rolnych – często zamgławianie przeprowadza się w chlewach czy magazynach.

Czy zamgławianie ma niekorzystny wpływ na zdrowie?

Niektórzy zastanawiają się także, czy odkażanie mgłą jest szkodliwą metodą dezynfekcji? Odpowiedź brzmi: nie! Oczywiście jednak pamiętajmy, że decydując się na nią, musimy stosować się do wielu środków ostrożności. Przede wszystkim należy zabezpieczyć przedmioty codziennego użytku oraz żywność. Trzeba też odłączyć sprzęty RTV i AGD od sieci elektrycznej i w pomieszczeniu nie mogą pozostać ludzie ani zwierzęta. Po przeprowadzonym zabiegu natomiast należy solidnie przewietrzyć mieszkanie – przynajmniej przez godzinę oraz wyczyścić powierzchnie i blaty (być może osadził się na nich preparat). Stosując się do tych wszystkich zaleceń, nie ma żadnego zagrożenia.

W jakich miejscach wykorzystuje się zamgławianie?

Odkażanie mgłą to usługa, która jeszcze niedawno była wykorzystywana jedynie w takich miejscach jak sale chorych, oddziały zakaźne, gabinety medyczne, karetki, czy laboratoria. Obecnie jednak znajduje zastosowanie także w wielu innych przestrzeniach, do których zaliczamy:

  • autobusy i tramwaje,
  • spa i sauny,
  • restauracje,
  • samochody,
  • biura,
  • pomieszczenia mieszkalne.

Mieszkasz w Warszawie i szukasz firmy, która wykona dla Ciebie zamgławianie? Dobrze się składa – nasza firma CleanPest już od wielu lat zajmuje się profesjonalnym odkażaniem różnego rodzaju pomieszczeń w stolicy. Korzystamy jedynie ze specjalistycznego sprzętu, skutecznych środków dezynfekujących, a także mamy wyszkoloną kadrę pracowników – to najlepszy dowód na to, że warto nam zaufać!