W dobie pandemii koronawirusa, odkażanie pomieszczeń po przebytej chorobie jest teraz jeszcze bardziej zalecane. W momencie, kiedy chociażby jeden z domowników znajduje się z chorobą zakaźną, należy pamiętać o właściwym utrzymaniu czystości we wszystkich pomieszczeniach w domu. Dzięki temu możemy zredukować ryzyko ponownego zakażenia do maksimum. Jakie są metody na odkażanie pomieszczeń po koronawirusie? O tym poniżej.

Dlaczego odkażanie jest tak ważne?

Zadaniem odkażania domu czy mieszkania jest usunięcie jak największej ilości drobnoustrojów, które się znajdują na powierzchni, z którą miała kontakt osoba chora. Dotyczy to przede wszystkim klamek, naczyń, pościeli, czy wszelkich blatów i stolików, np. w kuchni. Zagrożenie może występować również w koszu na śmieci, meblach, a nawet podłodze.

W przypadku koronawirusa, który jest szczególnie zakaźny, chory powinien przebywać w jak największej izolacji, tak aby nie mógł przenieść drobnoustrojów na inne lokalizacje w domu. Ograniczanie się do jednego pokoju jest wtedy jedyną praktyczną opcją. Zarówno zakażony, jak i reszta domowników mają wtedy większe szanse na usunięcie wirusa, bez ryzyka ponownego zakażenia.

Czy profilaktyczne odkażanie uchroni przed koronawirusem?

W momencie pojawienia się koronawirusa zaczęto głośniej mówić o prewencyjnym odkażaniu mieszkań i pomieszczeń. Regularne czyszczenie klamek, drzwi czy włączników świateł środkami odkażającymi na pewno w jakimś stopniu pomoże zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Oczywiście wciąż nie można zapominać o regularnym i częstym myciu rąk, ograniczaniu kontaktów międzyludzkich i noszeniu maseczek w miejscach zaludnionych.

Metody dezynfekcji mieszkań

Jeżeli pojawia się zagrożenie epidemiologiczne, odkażanie wszystkich pomieszczeń w domu jest już koniecznością. Należy wtedy sięgnąć pomocy specjalistycznej firmy od dezynfekcji, która posiada odpowiedni sprzęt, certyfikaty i kwalifikacje do tego typu czynności. Do usunięcia grzybów, bakterii i wirusów wykorzystuje się odkażające środki chemiczne. Istnieje jednak kilka różnych metod na odkażanie – to, z jakiego się skorzysta, zależy od rodzaju zakażenia.

Przy dezynfekcji pomieszczeń po koronawirusie najlepiej sprawdzi się ozonowanie, gdyż ozon należy do najsilniejszych środków dezynfekujących. Wystarczy godzina po zabiegu, aby mieszkanie było krystalicznie czyste, a powietrze świeże.

Inną metodą jest metoda zamgławiania ULV. Rozpyla się wtedy specjalny roztwór bezpośrednio na powierzchnie. W porównaniu z ozonem zabieg trwa o wiele krócej. Po 20min, ponownie można korzystać z pomieszczenia. Zamgławianie z kolei polega na utworzenie specjalnej mgły wodnej, która jest wytwarzana przy pomocy stworzonego do tej czynności generatora. Jest doskonały do usuwania drobnoustrojów, gdyż dociera on do bardzo trudno dostępnych miejsc. Efekty są już po 15 minutach.

Odkażanie jest dzisiaj szczególnie ważne, dlatego zachęcamy do regularnej dezynfekcji wszystkich pomieszczeń w domu. Dzięki temu nie tylko zmniejszacie ryzyko zarażenia koronawirusem, ale również dbacie o ogólne zdrowie domowników przed grzybami, wirusami i innymi bakteriami, które czyhają na każdym kroku.

Jak to robimy w Cleanpest?

Dezynfekcję metodą zamgławiania przeprowadzamy przy użyciu zamgławiaczy ultraniskoobjętościowych ULV. Wtedy bardzo mała ilość stężonego preparatu jest rozmieszczana na znaczną powierzchnię (czy objętość) pomieszczenia. Cząstki preparatu wielkości od 5 do 15µm gwarantują wysoką skuteczność każdego zabiegu dezynfekcji. Tylko „zimna mgła” gwarantuje, że dezynfektant doskonale pokryje chronioną powierzchnię cieniutką warstewką preparatu nie tylko w płaszczyźnie poziomej, ale także pionowej. Tylko preparat w formie „zimnej mgły” stosunkowo długo utrzymuje się w powietrzu, i w nim niszczy wirusy i bakterie w bioaerozolu (zawieszone w powietrzu cząstki pochodzenia biologicznego).

Do dezynfekcji stosujemy preparat produkcji angielskiej Virusolve+

Virusolve+ koncentrat jest opatentowanym płynnym preparatem do mycia i dezynfekcji wysokiego poziomu. Kombinacja składników aktywnych, w tym poliaminy nie zawiera toksycznych aldehydów, związków uwalniających chlor, alkoholi i nie wymaga aktywatora.

Virusolve+ zapobiega ryzyku przenoszenia zakażeń krzyżowych z powierzchni i wyrobów medycznych, powodowanych przez spory, prątki, bakterie, wirusy (osłonkowe i bezosłonkowe) oraz grzyby. Virusolve+ nie tylko hamuje rozwój drobnoustrojów, ale też niszczy ich materiał genetyczny. Produkt jest bezpieczny dla metali, szkła i tworzyw sztucznych, posiada delikatny zapach (Neutralny, Lawenda, Orchidea). Wyrób medyczny klasy IIb.