Brzydkie zapachy są w stanie skutecznie odebrać przyjemność z jazdy samochodem. Czasem nieprzyjemna woń bywa wręcz nie do wytrzymania. Tymczasem zazwyczaj wystarczy kilka trików, by pozbyć się niechcianego aromatu. Gdy problem jest wyjątkowo uciążliwy, warto zdecydować się profesjonale usuwanie zapachów. Na czym ono polega?
Usuwanie zapachów z samochodu – na czym polega profesjonalny zabieg?
Dym tytoniowy, nieprzyjemna woń stęchlizny czy też aromat przewożonych zwierzaków to trudne do usunięcia zapachy. Popularne odświeżacze powietrza są w stanie zamaskować odór. Najczęściej jednak nie na długo. W efekcie problem szybko powraca i negatywnie wpływa na komfort jazdy. Może nawet dekoncentrować kierowcę.
Jednym z najprostszych sposobów na pozbycie się uciążliwego zapachu jest wywietrzenie wnętrza samochodu. Bywa jednak, że odór jest na tyle uciążliwy, że nawet pozostawienie otwartych okien na kilka tygodni na niewiele by się zdało. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, kiedy doszło do zalania kabiny lub pożaru samochodu.
Zamiast więc eksperymentować, warto zdecydować się na profesjonalne usuwanie zapachów. Jedną z najskuteczniejszych metod walki z uciążliwymi aromatami jest ozonowanie. To zabieg, który:
-
pozwala na dobre rozprawić się z odorem różnego pochodzenia – dymem tytoniowym, potem, zapachem zwierząt, olejów i smarów samochodowych, aromatem farb czy też jedzenia, stęchlizną,
-
zabija drobnoustroje, w tym bakterie, wirusy, roztocza i zarodniki grzybów,
-
dezynfekuje powierzchnie, jednocześnie ich nie uszkadzając,
-
jest przyjazny dla środowiska naturalnego.
Podczas zabiegu cząsteczki ozonu są rozprowadzane po kabinie samochodu przy pomocy specjalistycznego urządzenia – ozonatora. Gaz utlenia zanieczyszczenia i uciążliwe aromaty, doprowadzając do ich rozpadu. W efekcie nie pozostaje po nich żaden ślad.
Co ważne, nie w każdym przypadku ozonowanie jest wymagane. Czasem wystarcza użycie profesjonalnych środków czyszczących. Odpowiednio dobrane usuną nie tylko zabrudzenia, ale i brzydkie zapachy. W tej materii warto zdać się na specjalistów i ich fachowy dobór metody usuwania odoru z samochodu. To gwarancja skuteczności.
Usuwanie zapachów z samochodu na własną rękę
Wietrzenie i gruntowne sprzątanie samochodu to podstawowe czynności, które należy wykonywać, by pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. Sklepowe półki wręcz uginają się pod ciężarem środków czyszczących przeznaczonych do mycia i pielęgnacji kabin samochodowych. W przypadku tapicerki i podsufitki dobrze sprawdzają się preparaty w formule aktywnej piany. Skutecznie czyszczą powierzchnię i usuwają brzydkie zapachy.
Nieprzyjemny aromat można usunąć, stosując pewne triki. Żeby pozbyć się woni, należy ulokować w samochodzie:
-
woreczki z mieloną kawą,
-
miseczki z octem, z dodatkiem ulubionego olejku zapachowego,
-
miseczki z roztworem wody i sody, z dodatkiem olejku lawendowego,
-
skórki z cytryny lub pomarańczy.
Na rynku dostępne są również specjalistyczne neutralizatory zapachów. Najczęściej przeznaczone są one do likwidacji konkretnego aromatu, np. dymu papierosowego czy też zapachu zwierząt. Można je stosować na skórze i zamszu. Zainwestować warto również w specjalistyczne pochłaniacze uciążliwych woni.
Usuwanie zapachów z pojazdu może się okazać nie lada wyzwaniem. Gdy samodzielne wysiłki zawiodą, nie warto się poddawać, lecz skorzystać z profesjonalnego wsparcia. Fachowcy szybko i skutecznie rozprawią się z nieprzyjemnymi aromatami, a Ty odzyskasz przyjemność z jazdy.